Birdgang...a Souths player feels the force of the Sea Eagles..Photo: NSWRL

Manly Warringah Sea Eagles will play the Western Sydney Academy of Sport (WSAS) in round three of the NSWJRL junior representative competition.

The two matches will be played at Lottoland on Saturday, February 25.

Kick-off time is 10am Harold Matthews and 11.30am SG Ball. Seaeagles.com.au will provide live score updates and match reports of both games.

With round one postponed due to the excessive heat conditions, the Sea Eagles got off to a flying start last Saturday against South Sydney Rabbitohs at Erskineville Oval.

A dominant first half performance saw the Sea Eagles run in eight tries to one in the first half to lead 40-4 at half-time.

Tom Latu (2), Keegan Turner (2), Albert Hopoate, Alec Tuitavake, Filimaua Filimaua-Tau, Jai Vakai scored tries for the Sea Eagles with Riaihe Jacobs kicking six goals.

The Sea Eagles were run down late by South Sydney to lose 24-22 in the SG Ball match after leading 16-6 at half-time.

Tryscorers for Manly were Lachlan Burt, Livingston Chee Kham, Debraska Rikiriki and Keith Titmus. Cooper Johns converted three goals.

Round 3 Sea Eagles Harold Matthews team

1 Albert Hopoate

2 Tom Latu

3 Keegan Turner

4 Armani Biddle

5 Daniel Ala

6 Kaeo Weekes

7 Riaihe Jacobs

8 Filimaua Filimaua-Tau

9 Jack Birt

10 Viliami Fifita

11 Joshua Schuster (c)

12 Ben Trbojevic

13 Alec Tuitavake

Interchange

14 Jacob Ratcliff

15 Tyreece Matangi

16 Jai Vakai

17 Oliver Penu

18 Angus O’Donnell

19 Luke Rouland

Coach: Brett Fulton

Round 3 Sea Eagles SG Ball team

16 Kieran Mundine

2 Alfred Smalley

3 Dane Oolstendorp-Power

4 Ben Lofthouse

5 Max Lehmann

6 Cooper Johns (C)

7 Sam Verrills

8 Keith Tittmuss

9 Cody McNiece

10 Tom Hardcastle

11 Kurt Schultz

12 Josh Fepuleai

13 Finn Heath

Interchange

14 Tremaine Terzis

15 Lope Goidubu

17 Lachlan Navale

18 Sean Vaivelata

19 Junior Moaga

20 Kane Bradley

21 Ben Gleeson

22 Nicholas Kairouz

Coach: Richard Kairouz