tmedia
Skip to main content
Main content

RLWC Team Lists | Week 3

Trbojevic,T_001

Manly Warringah Sea Eagles have had six players named in teams for the third weekend of the Rugby League World Cup.

Tom Trbojevic has been named in the centres to play Lebanon at Allianz Stadium on Saturday after making his Kangaroos Test debut on the wing in the win over France in Canberra last Friday night.

Martin Taupau will play his third straight game for the Kiwis at prop in the big clash against Tonga. Prop Addin Fonua-Blake has missed out on selection after making his Test debut for New Zealand in the win over Scotland last Saturday.

Akuila Uate has again been named in the centres for Fiji with Apisai Koroisau at hooker for the clash against Italy at Canberra Stadium on Friday night.

Winger Matthew Wright and second-rower Frank Winterstein will play their first matches for Samoa in the tournament when they take on Scotland.

Bilaal Maarbani has missed selection in the Lebanon team to play Australia after making his Test debut for the Cedars' loss to England last Saturday.

Australia: Tom Trbojevic, centre

New Zealand: Martin Taupau, prop

Fiji: Akuila Uate, centre; Apisai Koroisau, hooker

Samoa: Matthew Wright, wing; Frank Winterstein, second-row

Fixtures (countries in bold with Manly players involved)

Friday, November 10: Fiji v Italy, Canberra Stadium

Saturday, November 11: Samoa v Scotland, Barlow Park, Cairns

Saturday, November 11: New Zealand v Tonga, Waikato Stadium, Hamilton

Saturday, November 11: Australia v Lebanon, Sydney Football Stadium

Sunday, November 12: PNG v USA, National Football Stadium, Port Moresby

Sunday, November 12: Wales vs Ireland, Perth Rectangular Stadium

Sunday, November 12: England v France, Perth Rectangular Stadium

All matches shown on Channel 7 and 7mate

Pool Draw:

Group A: Australia, England, France, Lebanon (Three teams advance)

Group B: New Zealand, Samoa, Tonga, Scotland (Three teams advance)

Group C: Papua New Guinea, Wales, Ireland (One team advances)

Group D: Fiji, United States, Italy (One team advances)